Pieczywo gryczane z płaskurką i czarnuszką - przepis.

Pieczywo gryczane z płaskurką i czarnuszką - przepis.



Dzisiaj chcę się z Wami podzielić przepisem na mój ulubiony chleb, który piekę już dość długo. Pierwotny przepis znalazłam na kanale "Kierunek zdrowie", link Znajdziecie na końcu wpisu. Przepis ten nie jest dla osób, które wystrzegają się glutenu, bo chociaż płaskurka nie zawiera tak dużej ilości glutenu jak ogólnodostępna pszenica, to jednak nie jest go pozbawiona. Temat nasion jeszcze kiedyś rozwinę, dodam tylko, że płaskurka i samopsza to dwa najbardziej pierwotne i wolne od GMO odmiany pszenicy.

Potrzebne składniki:

  • 2 kubki kaszy gryczanej niepalonej,
  • 1 kubek płaskurki lub dowolnej mąki np. żytniej, razowej,
  • przegotowana woda do namoczenia mieszanki zbóż,
  • 3 łyżeczki soli kłodawskiej,
  • dodatki: czarnuszka, nasiona słonecznika, siemię lniane, pestki dyni, kminek, czarny lub biały sezam.

Wykonanie:

  1. Kaszę gryczaną i mąkę wymieszaj w jednej misce, wszystko zalej przegotowaną wodą, tak aby poziom wody był ok. 0,5 cm powyżej (w razie potrzeby dolewaj wodę i czasem wymieszaj). Odstaw całość na 24h.
  2. Po 24 h zmiksuj całą mieszankę blenderem, dopraw ją solą i wybranymi dodatkami. Osobiście wolę również dodatki zmiksować, bo są wtedy lepiej strawne, ale nie jest to konieczne. Całość umieść w keksówce (wyłożonej papierem do pieczenia) i ponownie odstaw na 24 h.
  3. Po kolejnych 24h (w sumie po 48h) wstaw do pieca (nie nagrzanego wcześniej) na ok. 50-60 min i piecz w 140-160 stopniach C. Ja wszystko wykonuję odruchowo, więc polecam obserwować kolor skórki - z pewnością wyczujecie właściwy moment.
  4. Zawsze po uzyskaniu odpowiednio wypieczonego pieczywa zostawiam go jeszcze w piecu do wystygnięcia.
  5. Jak tylko pieczywo ostygnie, wyjmuję go z foremki i po usunięciu papieru do pieczenia ponownie układam na samym papierze na jednym z boków i w nagrzanym piecu suszę go, aby skórka nabrała chrupkości. Nie jest to konieczne, ale mi akurat to odpowiada.
Pieczywo po upieczeniu waży ok. 1,3kg


Propozycja podania:

Jako, że jestem zwolenniczką diety rozdzielnej, to pieczywo podaję z lekko posmarowanym olejem sezamowym, sałatą, ogórkiem świeżym i papryką, czerwoną cebulą, oraz kiełkami. Pasta z awokado i domowy ajwar to pyszne pasty, które doskonale smakują z tym pieczywem. Poniżej odsyłam do wcześniejszych linków z przepisami na pasty.



Linki:

Komentarze

Popularne posty