RAW mleko roślinne nie tylko dla wegan.
RAW Mleko roślinne - za i przeciw.
Mleko roślinne, to temat dość kontrowersyjny, dlatego postanowiłam się tym zająć. Materiały zawarte w tym wpisie adresuję nie tylko do wegetarian i wegan.
Informacje, które tu znajdziecie:
- cena i jakość mleka roślinnego kupionego w sklepie,
- cena i jakość mleka roślinnego domowej roboty,
- rodzaje mleka roślinnego,
- sposób samodzielnego przygotowania mleka roślinnego w domu,
- linki do filmików instruktażowych na temat przygotowania mleka roślinnego,
- wykorzystanie "resztek" z mleka
- mleko krowie, czy roślinne - aspekty zdrowotne.
Zacznę może od tego, że mleko roślinne, które znajduje się na sklepowych półkach pozostawia wiele do życzenia zarówno pod względem cenowym, jak i ze względu na swój skład chemiczny . Cena za litr mleka roślinnego to od 10 do 15zł za litr!
Mleko roślinne można jednak przygotować samodzielnie w domu, w bardzo prosty sposób, za znacznie mniejsze pieniądze, i tak np. chcąc napić się mleka owsianego możemy go przygotować samodzielnie za 1zł/1 litr (kupując ekologiczne płatki owsiane)!!!
Różnorodność mleka roślinnego pozwala każdemu znaleźć swój ulubiony smak. Jak do tej pory samodzielnie wykonałam mleko kokosowe, mleko owsiane, oraz owsiano-orzechowe. Wszystkie są bardzo aromatyczne, można je pić samodzielnie, lub stosować jako dodatek do zdrowych i pysznych deserów, śniadań, obiadów (kuchni azjatyckiej...), kolacji.
nie wyrzucajmy miąższu kokosowego, warto z niego zrobić mleko, które będzie można wykorzystać do dań azjatyckich i nie tylko...
szklanka ekologicznych płatków owsianych to ok.750 do litra mleka roślinnego wykonanego samodzielnie w domu
Z czego możemy przygotować mleko roślinne? Jak już wcześniej wspomniałam samodzielnie przygotowałam mleko z miąższu świeżego kokosa (można takie mleko przygotować również z wiórek kokosowych), z płatków owsianych, w niedługim czasie chcę zrobić mleko migdałowe, orzechowe, można również zrobić mleko ryżowe, sojowe... Wiadomo, że cena mleka owsianego będzie znacznie mniejsza niż mleka migdałowego, czy orzechowego... Ale na pewno samodzielnie wykonane będzie tańsze. Mleko roślinne przygotowane w domu może stać w lodówce niewiele krócej niż to z kartonu, ale oszczędzamy nasz organizm, ponieważ nie dostarczamy sobie dodatkowych konserwantów i polepszaczy smaku obecnych w kupnym mleku.
Jak przygotować mleko owsiane?
Jedną szklankę płatków owsianych zalewam przegotowaną wodą i odstawiamy na całą noc do lodówki. Rano wszystko miksujemy i dodajemy dodatkowo szklankę lub dwie wody. Ilość dodawanej wody zależy od indywidualnych upodobań dotyczących konsystencji. Warto zacząć od szklanki wody i ewentualnie dolewać więcej. Poniżej zamieszczam linki do filmików, które mnie skłoniły do zrobienia mleka roślinnego:
- https://youtu.be/X9o81Ia4WMU mleko owsiane
- https://www.youtube.com/watch?v=F3uE5r480DE&t=293s mleko z wiórek kokosowych
- https://www.youtube.com/watch?v=QGR6xdQtKBw mleko migdałowe
Odsączona pulpa po przygotowaniu mleka może nam posłużyć do:
- zagęszczania sosów,
- jako dodatek do deserów w celu ich zagęszczenia, jak również w celu zwiększenia ilości przyjmowanego w codziennej diecie błonnika,
- do upieczenia z nich placuszków zarówno na słodko, jak i na słono.
- do celów kosmetycznych, jako maseczki do twarzy, lub całego ciała.
Kto oprócz wegan powinien rozważyć zamianę mleka krowiego na mleko roślinne?
Mleko roślinne może być bardzo dobrym zamiennikiem dla osób, które nie tolerują cukru mlecznego (laktozy), i dla osób chcących wyeliminować z diety kazeinę.
Komentarze
Prześlij komentarz