Czym warto się kierować przy zmianie swojego dotychczasowego sposobu żywienia i jak podejść do proponowanych zmian...

Czym warto się kierować przy zmianie swojego dotychczasowego sposobu żywienia i jak podejść do proponowanych zmian...


Istnieją różne szkoły na temat tego, jak powinna wyglądać dieta, co powinno się znajdować w jadłospisie, a czego tam być nie powinno. Pewne oczywiste kwestie są wspólne dla zdrowej diety, inne niestety nawzajem się wykluczają. Wiem, że jeśli jadłospis jest ułożony dla danej osoby nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również charakterologicznym i zgodny z jej upodobaniami smakowymi wtedy jest znacznie większa szansa na osiągnięcie sukcesu.

Upodobania kulinarne a dieta...
Jeśli szczególnie lubimy dane produkty, a są one naturalne (nie przetworzone), to te produkty powinny się znaleźć  w Twoim jadłospisie. I tu mogą pojawić się wątpliwości i pytania: "ale ja lubię np. owoce, choć wiem, że mi szkodzą..." Tu należy wziąć pod uwagę bardzo ważny aspekt właściwego łączenia i komponowania posiłków. Jeśli mimo właściwego łączenia i komponowania posiłków występują problemy z trawieniem, warto to zdiagnozować, ale również zwrócić uwagę na sferę psychiczną.

Emocje a trawienie...
Problemy trawienne mają swoje podłoże również w naszych emocjach. Jeśli nie zrobimy porządku w głowie, to rezultaty diety nie będą tak spektakularne, jakbyśmy tego chcieli. Jest jeszcze druga strona medalu... Niewłaściwy styl życia i tym samym odżywiania przyczynia się do tego, że jesteśmy nerwowi, bez energii do działania i życia. Obie sfery, zarówno cielesna, jak i psychiczna, oraz energetyczna powinny być z sobą w jedności i równowadze. Aby złagodzić stres często zapominamy o zwiększeniu w naszym codziennym jadłospisie dawek magnezu, który naprawdę łagodzi napięcie. Proszę się nie łudzić, że tabletki z apteki załatwią sprawę. Takim, według mnie, najlepszym źródłem naturalnego magnezu (bo tylko taki biorę pod uwagę) jest surowe kakao, oczywiście są osoby uczulone na ten produkt, dlatego dobieram produkty indywidualnie do potrzeb.

W jadłospisie nie ma miejsca na produkty, których nie lubisz...
Wprowadzanie do jadłospisu produktów, które dana osoba nie lubi nie ma najmniejszego sensu, nawet gdy jest to produkt zawierający wszystko co jest nam niezbędne - należy poszukać zamienników. Jeśli w jadłospisie niczego nie zabraknie, a organizm nasyci się witaminami, minerałami, dostarczymy mu białek, tłuszczów i węglowodanów, to nie będziemy poszukiwali słodyczy, czy innych niezdrowych produktów.

Cukier uzależnia...
Wiele badań już na ten temat opublikowano i widzę, że świadomość tego bardzo wzrosła. Warto jeszcze pamiętać o tym, że wiele osób jest poważnie uzależnionych od cukrów prostych i należy tu się doszukiwać problemów zarówno o podłożu psychicznym (wynagradzanie się, zajadanie smutku...) jak i metabolicznym, w tym zaburzenia hormonalne - przyczyn jest naprawdę wiele. A kiedy najczęściej Sięgacie po słodycze? W stresie, w smutku, w euforii...!

W zależności od poziomu motywacji dobieram szybkość i częstotliwość wprowadzania zmian...
Dlatego gdy brakuje Ci motywacji wprowadzaj zmiany stopniowo, a jeśli wiesz co jest Twoim celem i widzisz go jasno przed oczami, działaj, bo nie ma na co czekać. Pamiętajcie Kochani, nikt za Was nie podejmie decyzji, nie zdejmie z Siebie odpowiedzialności za wasze zdrowie.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty